Te babeczki świąteczne z dekoracją w kształcie Czapek Mikołaja marzyły mi się już od dawna. Na początku chciałam je stworzyć na Mikołajki (najbardziej sensowny scenariusz ;)), ale nie mogłam trafić na truskawki (w końcu to zima). Ale tydzień temu trafiłam na paczkę w Lidlu i postanowiłam plan zrealizować.
Tak, wiem, truskawki są owocami sezonowymi i sama tutaj Was zachęcałam, by jeść je na wiosnę i w lecie. Bo wtedy są z Polski, i pełne smaku, i najbardziej naturalne, najtańsze i mają najmniejszy efekt na środowisko (bo nie dochodzi koszt transportu). I wciąż będę Was zachęcała do jedzenia głównie sezonowych owoców i warzyw. Ale w końcu to Święta, więc można sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa 😉
Dla ciekawszego efektu zabarwiłam babeczki na różowo. By uniknać sztucznych barwników użyłam sproszkowanego buraka od Zdrowych Pól.To super opcja na zdrowe urozmaicenie deserów. Robiłam też z nim różowe naleśniki – wyszły przepiękne 🙂
CZAS PRZYGOTOWANIA: 1h
PORCJE: 10-14 babeczek w zależności od rozmiarów foremek
Składniki
- 2 kubki mąki orkiszowej
- 1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- szczypta soli
- opcjonalnie dla koloru – 2 łyżeczki sproszkowanego buraka
- białka z 2 dużych jajek
- 1/3 kubka syropu klonowego
- 1/4 kubka oleju roślinnego (rzepakowy lub z pestek winogron)
- 1 kubek mleka roślinnego np. migdałowego
- kilka kropel ekstraktu z wanilii
- 1/3 kubka śmietany 30% (dla lżejszej wersji jogurt naturalny)
- 250g serka mascarpone
- kilka kropek ekstraktu z wanilii
- 3 łyżki syropu klonowego
- 2 łyżki likieru kokosowego (można pominąć, ale w końcu to przepis świąteczny, więc czemu nie dodać ;))
- wiórki kokosowe do posypania
- truskawki
BABECZKI
KREM
DO DEKORACJI
Instrukcje
- Piekarnik nastawiamy na 175 stopni C. Foremki/formę do babeczek delikatnie smarujemy olejem. W zależności od rozmiaru foremek wyjdzie około 10-14 babeczek.
- W małej misce mieszamy suche składniki: mąkę, proszek do pieczenia, szczyptę soli i jeśli używacie: sproszkowany burak.
- W dużej misce ubijamy białka jajek do otrzymania gęstej, białej piany. Dodajemy syrop klonowy i ubijamy dalej. Następne dodajemy mleko roślinne i olej i miksujemy. Na koniec dodajemy kilka kropel ekstraktu z wanilii.
- Do mokrej mikstury dodajemy mieszankę z mąką w dwóch-trzech turach. Mieszamy do połączenia się w jednolitą masę.
- Masę wlewamy do foremek – tak by zajmowała około 3/4 wysokości foremki.
- Pieczemy około 18 minut – obserwujcie, by się nie przypaliły i by nie trzymać ich za długo, bo się wysuszą. Przed wyjęciem z piekarnika zróbcie test suchego patyczka – jeśli wciąż jest mokry, to zostawcie jeszcze na chwilkę w piekarniku.
- Gdy babeczki się pieką przygotujcie krem. Jeśli korzystacie ze śmietany, najpierw ubijcie śmietanę i następnie dodajcie pozostałe składniki i ubijcie na sztywną masę. Jeśli korzystacie z jogurtu, pomińcie pierwszy krok (i tak się nie ubije), i od razu miksujcie wszystkie składniki. Wersja z jogurtem wyjdzie odrobinę rzadsza niż ta na zdjęciach
- Gdy babeczki wystygną, wyjmujemy je z foremek i dekorujemy. By osiągnąć efekt czapek mikołajowych nałóżcie krem na płasko na babeczkę, połóżcie na niej truskawkę (zetnijcie spód na równo, by była stabilna) i dodajcie odrobinę kremu na czubek truskawki. Ja używałam rękawa cukierniczego do dekoracji babeczek, ale poradzicie sobie też łyżeczką 🙂 Na koniec posypujecie krem wiórkami, by osiągnąć efekt “puchatego” materiału czapki
- Niezjedzone babeczki trzymamy w lodówce. Najlepiej wyjąć na pół godziny przed zjedzeniem z lodówki żeby odtajały 🙂 W lodówce wytrzymają 2 dni (bez kremu nawet 3 i wtedy niekoniecznie w lodówce)
[…] Babeczki czapeczki Mikołaja […]