Nie wiem jak Wy, ale ja jak przychodzę do domu po pracy jesienią to najchętniej zawinęłabym się w koc z wielką filiżanką słodkiej herbaty z cytryną( lub grzanego wina w gorsze dni 😉) i czymś słodkim do zajedzenia tęsknoty za wiosną. Jednocześnie chciałabym na wiosnę uniknąć corocznego rytuału “bikini body w 3 miesiące” dlatego warto zadbać, by przez całą jesień codziennie tym dodatkiem do gorącej herbaty nie była cała paczka ciastek lub tabliczka czekolady. (Nie mowię, żeby zupełnie zrezygnować, ale warto robić przerwy 😅). I tutaj cudownym rozwiązaniem jest zdrowy, pyszny i sycący deser jakim jest budyń jaglany.
Co jest takiego dobrego w tym deserze? Jego głównym składnikiem jest kasza jaglana – pełna łatwo przyswajalnego białka, witamin z grupy B oraz żelaza.
To co czyni budyń jaglany pysznym to sposób w jaki gotujemy kaszę i dodatki. W tym wydaniu gotuję kaszę w mleku kokosowym. Następnie miksuję z sokiem jabłkowym(dzieki niemu budyń nie bedzie mdły), dodatkową porcją mleka kokosowego dla kremowości, syropem klonowym i ekstraktem z wanilii. Podaję z sezonowymi owocami – teraz idealnie sprawdzą się jeżyny (ostatnie ich chwile na straganach) i figi (sezon w pełni 😍).
Poniższy przepis jest na 4 porcje – jeśli robicie dla dwóch osób to idealna opcja – po jednym wieczorem po zrobieniu (jeszcze ciepły!) i po jednym do pracy na kolejny dzień. Oczywiście możecie jednak zmieniać porcje zachowując poniższe proporcje.
CZAS PRZYGOTOWANIA: 35 minut
Ingredients
- 1 szklanka kaszy jaglanej
- 2 szklanki mleka kokosowego
- 1 szklanka wody
- 2/3 szklanki soku jabłkowego
- 3 łyżki syropu klonowego/miodu
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego (lub ziarenka z połowy laski)
Dodatki:
- 1-2 figi
- Garść jeżyn
Do polania:
- 1 łyżka syropu klonowego
- Lub mieszanka: 1 łyżeczka miodu i 1 łyżeczka soku z cytryny z kilkoma ziarenkami wanilii
Directions
- Kaszę jaglaną wsypujemy do garnuszka. Zalewamy 1 i 1/2 szklanki mleka kokosowego i 1 szklanką wody. Gotujemy pod przykryciem, na małym ogniu przez 15 minut lub chwilkę dłużej – do wchłonięcia płynu przez kaszę. Mieszamy co jakiś czas, żeby kasza się nie przypaliła.
- Po ugotowaniu wlewamy do kaszy sok jabłkowy i pozostałą 1/2 kubka mleka kokosowego. Mieszamy. Odstawiamy kaszę na chwilę (5-10 minut) do ostygnięcia – by nie stępić noży miksera na gorącej masie.
- Miksujemy masę ręcznym blenderem do osiągnięcia pożądanej przez nas budynkowej konsystencji. Dodajemy syrop klonowy i ekstrakt i mieszamy masę.
- Masę nalewamy do miseczek lub słoiczków. Na wierzchu układamy owoce i polewamy syropem lub miodem. Jeśli podajecie je w słoiczkach i chcecie je dodatkowo udekorować to pokrójcie figę na plasterki i przyciśnijcie je do ścianek słoiczka przed nalaniem budyniu.
Budyń w zamkniętych słoiczkach / miseczkach trzymajcie w lodowce – dwa dni spokojnie wytrzyma 😊