Czy ciasta z rabarbarem kojarzą Wam się jedynie z prostym ciastem z rabarbarem i kruszonką? Jeśli tam, mam dla Was dzisiaj przepis, który Was totalnie zaskoczy. Piękna tarta z rabarbarem w mozaikową “jodełkę” z łodyg rabarbaru zachwyci gości nawet na eleganckim obiedzie.

Tarta z rabarbarem najlepiej smakuje na ciepło z gałką lodów waniliowych na wierzchu. Kwaskowaty rabarbar podbija słodkość lodów. Ciepłe ciasto szybciej rozpuszcza lody, które opływają gorący rabarbar. Cudowna symfonia smaków i wrażeń. Naprawdę, nie przesadzam 🙂

Dzisiaj mam dla Was propozycję tarty typu “galette”. Ciasto zawiera w sobie masło (chociaż przyznam, że zmniejszyłam ilość versus tradycyjny przepis) oraz zaskakujący składnik – serek typu almette. Dzięki tym dwóm składnikom ciasto na bokach cudownie się “listkuje” czyli rozdziela w środku na warstwy. Robi się ją banalnie, bo nie potrzebujemy żadnej foremki – wystarczy blacha z piekarnika. Ponadto nikt nie zauważy, jeśli ciasto rozwałkujemy nierówno, bo i tak zawijamy boki do środka.

Jeśli ta mozaikowa tarta z rabarbarem przypadnie Wam do gustu koniecznie spróbujcie również wersji ze śliwkami i figami lub z gruszkami.
SZCZEGÓŁY
4
25 minut
1h 40 minut
łatwa<br>
SKŁADNIKI
CIASTO
150g mąki orkiszowej jasnej
3 łyżki zmielonego cukru kokosowego lub brązowego
szczypta soli
60g masła
5 łyżek (około 120g) serka typu almette śmietankowy lub jogurtowy
NADZIENIE
4 łodygi rabarbaru (dla efektu mozaiki wybierajcie takie o podobnej grubości)
3 łyżki soku z pomarańczy (sok z połówki dużej pomarańczy)
3-6 łyżeczek cukru kokosowego/brązowego
1/2 łyżeczki naturalnego ekstraktu waniliowego lub ziarenka z 1/2 łodygi wanilii
1/2 łyżeczki drobno startej skórki z pomarańczy
(opcjonalnie) 1 łyżka syropu klonowego i garść płatków migdałowych
(opcjonalnie) lody waniliowe do podania

INSTRUKCJE
- Najpierw przygotujmy ciasto. Mąkę wsypujemy do miski. Dodajemy szczyptę soli i cukier (napisałam zmielony, bo w przeciwnym razie może nam trochę chrupać w zębach, bo nie ma się w czym rozpuścić :)). Do mąki ścieramy masło na grubych oczkach tarki. Dodajemy serek i całość zagniatamy palcami do uzyskania jednej kuli. Zawijamy w folię, wkładamy do lodówki na przynajmniej 40 minut.
- W tym czasie przygotowujemy rabarbar. Jeśli chcecie uzyskać efekt jak na zdjęciu, musicie pokroić łodygi w równej długości (u mnie około 3cm) kawałki, cięte pod lekkim kątem. Uwaga! By stworzyć efekt “jodełki” musicie dwie łodygi pokroić pod kątem w jedną stronę, a dwie kolejne pod tym samym kątem ale nóż odwrócony w drugą stronę.
- Wyciskamy sok z pomarańczy. 3 łyżki soku łączymy z cukrem, wanilią i skórką z pomarańczy. Ilość cukru uzależnijcie od tego, czy planujecie podać tartę z lodami. Jeśli tak wystarczą 3 łyżeczki – wtedy kwaskowatość rabarbaru świetnie się zrównoważy ze słodyczą lodów. Jeśli rezygnujecie z lodów warto podwoić porcję cukru, by tarta nie wyszła za kwaśna 🙂
- Nastawiamy piekarnik na 190 stopni C. Ciasto wyjmujemy z lodówki i rozwałkujemy na papierze do pieczenia na okrągły placek o grubości około 3-5mm. Przekładamy papier z ciastem na blachę do pieczenia. Ciasto smarujemy połową naszej mieszanki soku z cukrem. Układamy jodełkę z rabarbaru zostawiając 1,5-2cm na bokach ciasta do zawinięcia. Smarujemy rabarbar pozostałą częścią mieszanki pomarańczowej. Zawijamy ciasto na bokach na rabarbar.
- Tartę pieczemy około 30 minut (ma mieć ładny, złotobrązowy kolor, a rabarbar ma zmięknąć). Po 20 minutach, jeśli używacie, możecie rozłożyć na bokach płatki migdałowe wymieszane z syropem klonowym.
- Ta tarta z rabarbarem absolutnie najlepiej smakuje prosto z piekarnika, z gałką lodów waniliowych rozpuszczających się na ciepłym rabarbarze. Pyszności! Ale oczywiście będzie też dobra po ostygnięciu / bez lodów. Jeśli nie zjecie całej naraz trzymajcie do 2 dni w lodówce. Jeśli chcecie podać z lodami w późniejszym czasie warto włożyć tartę do piekarnika nagrzanego na 180 stopni na 5 minut 🙂
[…] Tarta z rabarbarem […]
[…] 1. Mozaikowa tarta z rabarbarem […]
[…] Mozaikowa tarta z rabarbarem […]